Historie TV VONA

 Společnost Tv Vona vznikla v roce 1998 původně jako seminární práce na hodiny estetiky, kam tak trochu z donucení docházeli Lukáš Helcl, Martin Šimána a Lukáš Hrdlička. Studenti dostali za úkol vytvořit umělecké dílo, a protože ani jeden z nich neuměl kreslit, malovat či sochat volba padla na film. K projektu byli přizváni Lukáš Kadlec a Ladislav Besser a tým Tv Vona byl kompletní. Celovečerní film  Toranův kámen  zůstal nedokončen, ale vzniklo první pásmo, které parodovalo pořady Tv Nova (odtud také název společnosti). Seminární práce slavila úspěch (nikdo nepropadl) a to i přesto, že na projekci většina ze studentů nepřišla.

Natáčení se všem zúčastněným zalíbilo, a tak v tvorbě pokračovali. V prvních letech se společnost soustředila především na parodie. Vznikly snímky jako Tabu, Volejte řediteli, Linka nebezpečí a další podobné. Natáčelo se na analogové kamery formátu HI8 nebo VHSC, střih probíhal kopírováním na videokazety. V červnu roku 2000 slavil premiéru první díl sitcomu Na Točně, který se natáčí dodnes, a také vznikly filmy parodující lékařské snímky – Íár: Jeden den v životě doktora Lohnického a Íár 2: Doktoři zla. Technická úroveň filmů se začala zlepšovat a byly spuštěny webové stránky. Produkce v tomto období byla obrovská, natáčelo se několik krátkometrážních filmů za rok.
  

Postupně se filmy společnosti Tv Vona staly pravidelnými účastníky filmových soutěžích, kde zatím obsazovaly poslední nebo předposlední místa. Divácky úspěšný byl např. film Pracovní agentura Getjob nebo Dialog mezi... V roce 2001 vznikla celovečerní parodie na hudební dokumenty Amateurs story a začala se natáčet spin-off série sitcomu Na Točně s podtitulem Historky z podsvětí, která je drsnější, akčnější a nechutnější než hlavní seriál. Také přišel na světlo světa první díl reportáží z cyklu Na vlastní pěst s názvem  Po stopách Bahňácké příšery . Do tohoto volného cyklu reportáží přibývají nové díly i nyní.

 

V roce 2001 byla také o společnosti Tv Vona natočena krátká reportáž do tehdejšího pořadu České televize Letadlo. Zajímavé je, že pořad pár měsíců po odvysílání reportáže skončil.
Technické zázemí společnosti se pozvolna zlepšovalo, ke slovu přišly digitální kamery a externí mikrofony. Masivní produkce se zredukovala na dva až tři filmy za rok, ale kvalita se zlepšila. Pravidelně přibývaly díly do všech sérií a kromě toho vzniklo i několik samostatných filmů, které vybojovaly první ceny na soutěžích. V roce 2006 získal hlavní cenu soutěže Humor v amatérském filmu Tanvald film Dobré zprávy, který se zábavnou formou zamýšlí nad světem žurnalistiky. Film poté obsadil i třetí místo v kategorii hraných filmů v soutěži Zlatá kazeta, kde hlavní cenu soutěže ovládal jiný snímek Tv Vona – Konspirace. Originálně řešený film o možné infiltraci mimozemšťanů do nejvyšších vládních míst s překvapivou pointou. Oceněn byl také krátký Bobík song, který vyhrál minisoutěž na Slanfestu a z poslední doby (z roku 2010) osmnáctý díl sitcomu Na Točně s názvem Krizi navzdory, který získal čestné uznání na Žďárském trpaslíkovi.

 

Kromě prezentace filmů na soutěžích, společnost Tv Vona uspořádala i dvě veřejné projekce v restauraci Vinohradská vodárna, kde mohli diváci vždy ve dvou pásmech shlédnout průřez celou tvorbou. Filmy se k divákům v období po roce 2005 začaly dostávat především prostřednictvím internetu. Všechny snímky se postupně dostaly na youtube.com a stream.cz. Společnost Tv Vona se zúčastnila projektu Bankovka, ve kterém se spojilo několik amatérských společností a společnými silami natočili film.    
    

Po roce 2010 Tv Vona postupně přešla na full hd kamery a kromě natáčení filmů a dílů jednotlivých sérií vznikl v roce 2011 pravidelný internetový pořad Neanonymní alkoholici, kde Lukáš Helcl a Martin Šimána hodnotí jednotlivé druhy alkoholických nápojů. V pořadu se také pravidelně objevují hosté. V roce 2012 se natáčí již jubilejní dvacátý díl sitcomu Na Točně, jedenáctý díl Historek z podsvětí a pátý pořad z cyklu Na vlastní pěst. Členové společnosti Tv Vona mírně zestárli, přibrali kilogramy, manželky a děti, ale tvoří stále se stejným nadšením jako na začátku.